32
406144

Gustaf Rydberg

(Sverige, 1835-1933)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 550 - 5 320 EUR
3 700 - 5 560 USD
Klubbat pris
47 000 SEK
Gustaf Rydberg
(Sverige, 1835-1933)

"Vinterlandskap"

Signerad Gust: Rydberg och daterad 1879. Duk 58 x 90 cm.

Proveniens

Stockholms Konstförening, utlottning, 22 december 1879, nr 61.
Förste hovmarskalk greve A. von Rosen, Stockholm (i vinst på lotteriet ovan).
Privatsamling.

Kungl. Akademien för de fria konsterna, Stockholm, "Gustaf Rydbergs-utställningen", oktober 1920, kat nr 133.

Helge Kjellin, "Gustaf Rydberg. Skånes målare", SAK, 1925, avbildad halvsida, sid 168 (kat nr 248).
Helge Kjellin, "Beskrivande katalog över Gustaf Rydbergs oljemålningar, handteckningar och etsningar", SAK, 1926, upptagen sid 52 som nr 248.