363
404967
Carl Wilhelm Swedman
(1762-1840)

"Habtant de la Province de Wettergothie"

Akvarell 26,5 x 19 cm.

Utropspris:

5 000 - 6 000 SEK

597 - 717 EUR

Klubbat pris:
3 000 SEK
Tilläggslista

Förlagor till bokverket "Costume of Sweden" illustrerad med 23 litografier och utgiven i London 1823. Några verken bär vattenstämpel år 1819.

Övrigt

Kontakta specialist
Cecilia Berggren
Cecilia Berggren
Specialist grafik, klassisk konst 1800/1900-tal
+46 (0)8 611 69 32