"Norrmalms Torg i Stockholm med Utsigt af K Slottet, K. Gustaf Adolphs Statüe, H.K.H. Prinsessans Palais och Opera Huset
", ur: Svenska vuer. Handkolorerad konturetsning (I état av III), tidigt 1800-tal, signerad med bläck. Bladstorlek 46 x 64,2 cm.
Uppklistrad på kartong. Gulnad, ljusa fläckar.
Hans Frölich, "Bröderna Elias och Johan Fredrik Martins gravyrer", 1939, kat nr 165.