397
383057

ANDERS SPARRMANN (1748-1820), Svensk Ornithologie med efter naturen colorerade tekningar, Stockholm 1806.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 550 - 4 440 EUR
3 740 - 4 680 USD
Klubbat pris

Titelblad, dedikationsblad, Hans Maj:t Konungen Tilägnadt allerdånigst af Författaren, (4),(1)-36 textsidor, 24 graverade planscher med fåglar.
Corvus Clericus, Corvus pica varietas, Corvus Pica, Corvus Infaustus, Corvus Glandarius, Falco Lapponicus, Strix Arctica, Strix Laponica, Cuculus hepaticus, Cuculus canorus, Jynx Torqvilla, Feringilla Laponica mas, Feringilla Laponica, foemina, Loxia Pyrrhula, Tetrao hybridus, Tetrao tetrix, Mas , varietas, Fulica Aethiops, Sterna caspia, Sterna nubilosa, Anas erythropous, Anas mollissima, Anas spectabilis, Anas histrionica, Colymbus Parotis.
Halvband från 1800-talet med marmorerade pärmar. Folio.

Enligt uppgift utgiven i 11 häften mellan 1805 och 1816. Sid. 1-16 med titelblad, dedikation och företal utgavs först 1807 tillsammans med 18 planscher, trots att titelbladet
och en del av arken var tryckta 1806. Enligt företalet hade planscherna börjat utges före texten.
25 av planscherna är omtryck av planscher från förf;s Museum Carlsonianum.

Slitage, smärre fläckar, bokryggen med skador.