BYRÅ. Stockholmsarbete i Lars Nordins art, 1700-talets mitt. Rokoko.
Fanerad med frukträ och jakaranda. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor. Tre lådor. Längd 133, bredd 62, höjd 85,5 cm. Nyckel medföljer.
Skivan lagad, ett senare lås.
×
Logga in
Kunde inte logga in