Arne Jones E1299
440
412479

BYRÅ, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Sengustaviansk.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 740 - 5 690 EUR
5 430 - 6 520 USD
Klubbat pris
75 000 SEK

Fanerad med mahogny. Beslag av mässing. Skiva av grå kalksten. Tre lådor. Den översta lådan med tre små lådor. Signerad med bläck i liten låda till vänster "And: Lundelius Stockholm". Med Stockholms hallstämpel 1783. Längd 92, bredd 50,5, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.

Senare skiva.