46
398274

Axel Fridell

(Sverige, 1894-1935)
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
30 000 SEK
Axel Fridell
(Sverige, 1894-1935)

"Natanael Cassén"

Signerad A. Fridell och daterad Sthlm 1917. Duk 61,5 x 46,5 cm.

Sveriges Allmänna Konstförening, Västra trädgårdsgatan 10, Stockholm, "Eric Detthow-Axel Fridell-David Tägtström", februari 1918.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Namnlösa porträtt", utställning anordnad i samarbete med Svenska Dagbladet, 15-30 januari 1938, kat nr 23.

Karl Haskel, "Axel Fridell. Bilder 2. Oljemålningar, teckningar, fotografier och brev", 1989, omnämnd och avbildad sid 138 samt avbildad helsida, sid 139.

Den finländske målaren Cassén tillhörde Axel Fridells kamratkrets åren omkring 1917, och han har porträtterats av Fridell även på ett par torrnålsgravyrer från 1917 (Haskel 84 resp Haskel 85).

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

153. Nathalia Edenmont, "A Moment Like This", 2018 - 2019.
Utropspris
140 000 - 160 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK