476
384711

SKRIVBORDSSTOL / PUDERSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
8 500 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Bonad ek. Genombruten rygg med balusterbrickor. Snidad dekor av stiliserad rocaille. Stoppad sits av skinn.

Proveniens

Biblioteket på Näs, Rö socken, Norrtälje, Uppland. Adliga ätten Silfverstolpe.
Astra AB, Södertälje.