48A
377765

Ivar Arosenius

(Sverige, 1878-1909)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 210 - 2 650 EUR
2 300 - 2 760 USD
Klubbat pris
33 000 SEK
Ivar Arosenius
(Sverige, 1878-1909)

"Världens medelpunkt"

Signerad I A och daterad -05. Akvarell, gouache, tusch och blyerts på papper 17 x 21 cm.

Proveniens

Tidigare i redaktör Torsten Tegnérs samling, Stockholm.
Esbjörn Kronbergs samling.

Alternativt motiv a tergo: sommarlandskap med beteshage.