LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete i Carl Henrik Brolins art, 1800-talets början.
Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Upptill skiva av blått glas. Korgbotten. Dekorbeslag i form av palmetter, lejonhuvuden och spiralvridna spröt. Höjd 102, diam 84 cm.
Carl Henrik Brolin (1765-1832), gelbgjutare i Stockholm från 1801.
×
Logga in
Kunde inte logga in