530
413553

LJUSKRONA, för sju ljus. Sengustavianskt stockholmsarbete i Carl Henrik Brolins art, 1800-talets början.

Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
5 230 - 6 100 EUR
5 470 - 6 390 USD
Klubbat pris
60 000 SEK

Stomme av förgylld mässing behängd med prismor. Upptill skiva av blått glas. Korgbotten. Dekorbeslag i form av palmetter, lejonhuvuden och spiralvridna spröt. Höjd 102, diam 84 cm.

Carl Henrik Brolin (1765-1832), gelbgjutare i Stockholm från 1801.