533
379850

LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.

Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1 570 - 1 740 EUR
1 640 - 1 830 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Förgylld stomme av mässing behängd med prismor. Korgbotten. Dekor av palmetter. Höjd 87, diam 77 cm.

Kompletteringar.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.