550
409241

KANDELABRAR, för två ljus, ett par. Frankrike, 1800-talets början. Empire.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 140 - 1 420 EUR
1 300 - 1 630 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld brons. Amoriner uppbärande ljusarmar. Höjd 52 cm.

Lagning, borrade.

Ottomeyer/Peter Pröschel, Vergoldete Bronzen Die Bronzearbeiten des Spätbarock und Klassizismus, jämför förlaga till snarlika kandelabrar sid. 390.