558
411526

LJUSSTAKAR, ett par. Empire, 1800-talets början.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 230 - 6 980 EUR
5 470 - 7 300 USD
Klubbat pris
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Förgylld brons, pärlemor och emalj. Dekor av blommor. Höjd 20 cm.

Vahlne, Bo: Slottets inredningar, i "Rosendals slott" red. Christian Laine, Stockholm 2003, jmf bild sid. 175
Groth, Håkan: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 2000, jmf bild sid. 202.

Auktionens ljusstakar är i det närmaste identiska med det par som idag står i Blå och Gula kabinettet på Rosendals slott. Dessa ingår i ett set om ursprungligen fyra ljusstakar, ett par kandelabrar och en ampel, alla med pärlemor och emaljdekorerad förgylld brons. Alla har samma ovanliga matta polykroma emaljliknande dekor som pekar på att det är samma upphovsman till auktionens ljusstakar som till de på Rosendal. En av ljusstakarna där har en skriven etikett: "Gjord af J.J. Aurell Swarfvare i Stockholm". Om honom är inget känt och det förefaller inte troligt att dessa exklusiva lyxföremål skulle vara gjorda i Sverige utan snarare går tankarna till Österrike. Under 1810-talet framväxte i Wien, i det närmaste explosionsartat, modet för exklusiva små föremål dekorerade med pärlemor. Före 1812 hade inget pärlemor importerats till Wien men under åren fram till 1816 hade drygt 12.000 kilo importerats enligt Wiens tullarkiv. Handlare specialiserade sig på att rita och beställa lyxföremål från olika tillverkare. Bland de mest namnkunniga var Nicolas Rozet med Zu den neuen Musen och Stephan Syre's galleri Zur Stadt Carlsbad. Den sistnämnde arbetade med Karl Schmidt som hade rykte om sig att vara tidens främste hantverkare. En naturlig koppling mellan Sverige och Österrike fanns vid den tiden. Jämför det praktfulla syschatull som såldes på Bukowskis Vårauktion 2006, nr 602, vilket var en gåva till drottning Josefina från hennes moster kejsarinnan Carolina Augusta av Österrike.