571
394472

BORDSLAMPA, s.k. "lampe à bouillotte", för två ljus. Empire, 1800-talets första hälft.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Förgylld och patinerad brons. Dekor med kvinnohuvuden och örnhuvuden, krönt med pinjekotte. Grönpatinerad skärm. Höjd 60 cm.

Färgbortfall på skärm.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.