585
401914

BORDSPENDYL. Danmark, 1800-talets första hälft. Empire.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
6 000 SEK

Fanerad med mahogny. Dekor av förgylld brons. Urhus mellan svärtade kolonner. Vitemaljerad urtavla märkt "F. Jürgensen Kiöbenhavn" (Frédéric K, övertog brodern Joergens urfabrik Röskilde 1811). Urverk märkt "AB". Höjd 60, längd 34 cm. Pendel och nyckel medföljer.

Urtavla med nagg och slitage.