587
377980

BORDSUR. Frankrike, 1800-talets slut. Louis XVI-stil.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
80 000 SEK

Förgylld brons och rosa marmor. Vasformad. Hänklar i form av ormar. Stående Amor som pekar på tiden. Bas med reliefer med putti, antikiserande hjälm och sköld. Vitemaljerade sifferringar för timmar och minuter. Urverk märkt "DUFAUD A PARIS", samt numrerad "1418". Höjd 82, längd 27 cm. Nyckel medföljer.