406167

63. GUNNAR WIDFORSS (USA), akvarell. Sign Widforss.

"Snow, Forest in Grand Canyon", 29,5 x 48,5 cm.

Papperskartong.
A tergo bakstycke påskrivet i blyerts: No 37.
A tergo påskrivet i blyerts: No 79, No 37, Snow, Forest in Grand Canyon, Colorado (?), A179 $150,00, no 25 48,5 x 29, No 51 Guld.
Ställvis obetydliga skrapmärken.
Färgbortfall längs ytterkant mot ram.

Följerätt
Nej
Proveniens

Konstnärens familj.

Utropspris
50 000 - 60 000 SEK/5 974 - 7 168 EUR
Klubbat pris

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Övrigt

Gunnar Mauritz Widforss föddes år 1879 i Stockholm som son till Mauritz Widforss, innehavare av jaktaffären med samma namn. Modern, Blenda hade studerat vid Tekniska skolan (nuvarande Konstfack) men födde 13 barn vilket satte hämsko på hennes konstnärliga skapande. Efter avslutade studier till dekorationsmålare vid Tekniska skolan reste Gunnar Widforss år 1900 till St. Petersburg för att arbeta som lärling.

Detta kom att bli inledningen till en kosmopolitisk tillvaro där Widforss under en rad år företog omfattande resor i Europa och USA. 1904-09 vistades Widforss i Österrike, Schweiz, medelhavsregionen samt Nordafrika. Däremellan hann Widforss, 1906-07, korsa Atlanten för att i Florida och New York försörja sig på dekorationsmåleri samt diversearbete.

När Widforss år 1921 återvände till USA reste han via Kalifornien till Yosemite Valley vilken kom att bli hans huvudsakliga hemtrakt under åren 1926-29. Det var här han år 1922 träffade chefen för National Park Service, Stephen T. Mather. Denne kom att bli Widforss vän och mecenat. Mather, vilken på ett tidigt stadium uppfattade Widforss begåvning, föreslog att konstnären skulle utnyttja sin begåvning till att avbilda de vidsträckta amerikanska nationalparkerna.

Ett tidigt exempel på detta är de illustrationer Widforss utförde för Harold Symmes bok ”Songs of Yosemite” 1923. Som en av de främsta uttolkarna av den orörda nordamerikanska vildmarkens skönhet kom Gunnar Widforss att tillbringa stora delar av sitt liv i Kalifornien, Colorado, Arizona och Wyoming.

Widforss akvareller avbildar ömsom storslagna vyer samt ömsom intimt närgångna naturutsnitt. I samband med en utställning av hans arbeten i The National Gallery of Art i Washington 1924 hyllade museichefen William Henry Holmes de utställda verken: “They are remarkable as to geological construction and color. They give a more satisfactory understanding of the Grand Canyon than any that have hitherto been attempted. It is well nigh impossible to convey the immensity and grandeur of these marvels of nature but Widforss has accomplished it.” […] “These are some of the finest things of their kind that have come out of the West.”

Förutom The National Gallery of Art i Washington är Widforss även representerad i Nationalmuseum i Stockholm. Widforss kom också, under sin alltför korta levnad, att bli ledamot av California Water Color Society. Efter att konstnären vid 55 års ålder avlidit i ensamhet i hjärtat av sitt älskade Grand Canyon beslöt United States Board of Geographical Names hösten 1938 att hedra ”nationalparkernas målare”, som han kallades, genom att uppkalla en viss punkt på North Rim i Grand Canyon National Park i Arizona efter konstnären under namnet ”Widforss Point”.

Vårauktionens akvareller tecknar en bred bild av Widforss produktion där motiven är hämtade från såväl Nordafrika som den franska rivieran. Merparten av motiven tillhör emellertid Widforss konstnärliga höjdpunkt från de amerikanska nationalparkerna. Akvarellerna kommer från konstnärens familj och har aldrig tidigare bjudits ut till försäljning.

Kontakta ansvarig katalogiserare

Pedro Westerdahl

Pedro Westerdahl
Specialist klassisk konst 1800/1900-tal

+46 (0)8 614 08 05
pedro.westerdahl@bukowskis.com

Fullständiga köpvillkor

Transporter

Hur lägger jag bud

Skapa konto