661
398035

BOK. Hjelm P. J., Berättelse om Elfdals porphyrverk i Öster-Dalarna, Stockholm, C. F. Marquard, 1802.

Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
87 - 131 EUR
91 - 137 USD
Klubbat pris
3 500 SEK

Utgifven efter höglofl. porphyrverks directionens befallning. 84 s. Halvband med marmorerad pärm och förgyllt pärmexlibris, omkring år 1900.

Slitage, fläckar.

Proveniens

Esbjörn Kronbergs samling.