784A
408400

OFFICERSSABEL Ryssland m/1865, med St Anna tecken samt gravyr "För Tapperhet".

Fäste av förgylld mässing. Dekor av bladverk. Parerstång med kyrillisk gravyr "För Tapperhet". Knapp med St Anna tecken. Klingan engelsk med engelska drottning Viktorias monogram, monogram "EvW" (troligen finska adelssläkten von Wendt) under krona, samt text "IRON PROOF". Stålbalja. Portepe. Total längd 96,5 cm.

Slitage. Repor och märken. Balja med rostangrepp.

Utropspris:

40 000 - 50 000 SEK

3 750 - 4 690 EUR

3 590 - 4 480 USD

Klubbat pris:
65 000 SEK
Proveniens

Möjligen Fredrik Willehad von Wendt (1843-1891), general i Storfurstendömet Finland.