406384

799. KRÖNINGSSOUVENIRER, Moskva , Maj 1896.

Duk med tryckt motiv samt brödkaka. Mått 49x57 cm resp 13,5x7,5 cm.

Slitage, duken med fläckar, brödet brutet i två delar.

Följerätt
Nej
Proveniens

Friherre Carl Ericson (1840-1928). Farmors morfar till nuvarande ägare.

Utropspris
5 000 - 8 000 SEK/597 - 955 EUR
Slutpris (inkl. köparprovision)
1 225 SEK

Det är för sent att lämna inropsuppdrag.

Du måste vara inloggad för att kunna lägga bud/inropsuppdrag

Timaru Herald, 21 July 1896.

Övrigt

On the evening of 29 May, people who had heard rumours of coronation gifts from the tsar (the gifts which everybody was to receive were a bread roll, a piece of sausage, pretzels, gingerbread, and a cup) began to gather in anticipation.