800
364261

GRIGORI RASPUTIN (1869-1916), brev med kuvert, handskrivet och undertecknat. 1915.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Brevet är enligt uppgift skrivet med anledning av fallet med en flicka av hög börd som är inlagd inkognito på sjukhus för tvillingfödsel. Rasputin kopplades ofta in på liknande fall där han löste alla detaljer.
Ungefärlig översättning: "söta älskling vill arbeta för dig ledsen rosputin", på kuvertet: "Zaviduchey Sjukhuset Gerson". 21 x 13, 26,5 x 21 cm. Kuvert 14 x 11 cm. Äkthetsintyg liksom fullständig historisk proveniens medföljer.

Gulnade med veck, riss, smärre fläckar. Kuvertet med smärre skador.

Proveniens

Adele Karlsdotter Baumann-Kitsinge, född Friedling (1878-1969). Köpmansdottern Adele var född i Tapa, Estland och studerade vid St Petersburgs Kejserliga Medicinska institut innan hon började arbeta inom den kejserliga sjukvården. När hon blev chef på St Petersburgs Adliga sjukhus träffade hon Rasputin som ofta konsulterades av svårt sjuka patienter. Hans helande krafter övertygade många. Rasputin mottogs alltid av Adele Baumann personligen. Hon arbetade på sjukhuset till 1919 innan hon återvände till Estland. Efter pensionen vistades Adele flera somrar hos brevets nuvarande ägare som fick detta av Adele i gåva.