802
384353

DOSA, ostämplad c:a 1700. Barock.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 490 - 4 360 EUR
3 650 - 4 560 USD
Klubbat pris

Delvis förgylld, oval, sargen med rikt driven dekor av keruber. Locket med dekor av bebådelsen i hög relief, frånsidan med graverat spegelmonogram under kunglig krona. Längd 9,5 cm, vikt 130 gram.

Proveniens

Enligt tradition sägs dosan vara en gåva från Fredrik I till hans mätress Hedvig Ulrika Taube i samband med deras gemensamma barn, Fredrik Wilhelm, Greve von Hessensteins födelse 1735. Esbjörn Kronbergs samling.