824
394142

NATTVARDSKALK, av Johann Friedrich Hartung, Königsberg 1767.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
573 - 764 EUR
651 - 868 USD
Klubbat pris
10 000 SEK

Delvis förgylld. Undertill minnesgravyr daterad 21 juni 1767. Höjd 23,5 cm, vikt 414 gram.

Tilläggslista

Mästarstämpel IF/H för JOHANN FRIEDRICH HARTUNG (Koenigsberg 1762-1797).Literature: W. Scheffler, Ostpreussen