831
368119

TEKITTEL, av Gustaf Satafhell d.ä., Stockholm 1739. Senbarock.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
30 000 SEK

Invändigt förgylld, på livet maskaroner från 1700-talets slut, fällbar hänkel med grep av svärtat trä. Undertill graverad lodangivelse 51 1/4 lo. Höjd 13,5 cm, vikt 699 gram.