843
385044

KAFFEKANNA, silver, gustaviansk, Gustaf Elfström, Sala 1783. Vikt ca 819 gram.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris

Cylinderformad med välvt lock, svarvat trähandtag med benknopp, dekor av girlander, lockknopp i form av blomsterkvist, tre svängda ben i form av blommor på stjälk. Invändigt förgylld. Höjd 22 cm.

Slitage, enstaka slagmärken, möjligen senare trähandtag, anlöpningar invändigt.