906
412130

SKED med kronknopp, okänd mästarstämpel, möjligen Vä 1500-talets andra hälft.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 160 - 1 450 EUR
1 330 - 1 660 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Delvis förgylld. Plant, kort skaft, i bladet gravyr. Vikt 36 gram.

Knoppen skadad.

Se Svenskt Silversmide, Nordiska Museet 2000, Stpl nr. 8136.