91
420676

Nils Kreuger

(Sverige, 1858-1930)
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
3 070 - 3 510 EUR
3 190 - 3 650 USD
Klubbat pris
41 000 SEK
Nils Kreuger
(Sverige, 1858-1930)

Hästar i landskap

Monogramsignerad NK och daterad 1896. Pannå 30 x 85 cm.

Proveniens

Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm.
Direktör C.O. Lilienberg, Varberg (inköpt från konsthandeln ovan).
Privatsamling.

Troligen ursprungligen utförd som dörröverstycke.