935
378710

BESTICKUPPSÄTTNING, 39 delar (31+4+4), av Pehr Zethelius, Stockholm 1800-1807, m.fl.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 050 - 1 310 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
16 000 SEK

Svensk dubbelrefflad modell. Stämplat vapen för friherrliga ätten Palmqvist och för Silfverstolpe. Svensk dubbelräfflad modell. Bestående av 18 matgafflar (4s.t av F. Holm, Vadstena 1851), 9 dessertgafflar, 12 dessertskedar (4st. av J.P. Ahlforss, Strängnäs 1829). Total vikt 2 025 gram.

Proveniens

Palmqvist och Silfverstolpe. Esbjörn Kronbergs samling.