"Mannen med klockan framför gobelängen"
Signerad Endre Nemes och daterad -45. Tempera på papp-pannå 82 x 46,5 cm.
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.
Marabousamlingen, Sundbyberg/Upplands-Väsby (inköpt från ovanstående 1945)
Kraft Foods Sverige AB, Upplands-Väsby.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Endre Nemes", 28 oktober - 3 december 1972, kat nr 253.
Riksutställningar, utställning 113, "Endre Nemes", kat nr 31.
Inköpskvitto från Svensk-Franska Konstgalleriet medföljer.