150
446657

Max Walter Svanberg

(Sverige, 1912-1994)

"En dag i den spröda butiken"

Signerad Max Walter S och daterad -59. Gouache 50 x 63,5 cm.

Utropspris:

40 000 - 60 000 SEK

4 651 - 6 977 EUR

Klubbat pris:
70 000 SEK
Proveniens

Inköpt av nuvarande ägares morfar under 60-talet (i Skövde).

Helmer Lång, "Max Walter Svenberg och förvandlingen", 1982, avbildad sid 128.