166
460187

Bengt Lindström

(Sverige, 1925-2008)
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3 600 - 5 400 EUR
3 800 - 5 690 USD
Klubbat pris

Bengt Lindström
(Sverige, 1925-2008)

Utan titel

Signerad Lindström. Utförd tidigt 1960-tal. Duk 81 x 65 cm.

Tilläggslista

Utförd på duk.

Formgivare

Bengt Lindström föddes 1925 i byn Storsjö kapell, Jämtland och dog 2008 i Sundsvall. Han är känd som bildkonstnär och har haft stort genomslag med sitt pastost abstrakta spontanitetsmåleri med starka färger och förvridna ansikten. Lindström utbildade sig på Konstfack och gick i lära hos både Isaac Grünewald och Otte Sköld. Han studerade i såväl Köpenhamn som i Chicago och bodde under flera år i Paris, där han antogs vid både André Lhote och Fernand Légers målarskolor. Genom sitt intresse för färgernas inneboende kraft kom han under 1950-talet i kontakt med Cobra-gruppen i Frankrike. Lindström gjorde flera monumentala målningar och ett av hans enskilt största verk är silomålningen i Örebro. Han finns representerad på Nationalmuseum i Stockholm, Moderna Museet i Stockholm och Göteborgs Konstmuseum.