Madeleine Pyk – en samling F769
187A
464356

Christian Berg

(Sverige, 1893-1976)
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
18 000 SEK

Christian Berg
(Sverige, 1893-1976)

Pinjestammar två V

Signerad CB och numrerad ex. 4. Brons. Höjd 25,5 cm.

Torvald Berg, "Christian", 1991, jfr bild sid 192, kat nr 67.

Formgivare

Christian Berg, svensk skulptör. Han började som naturalistisk djurmålare och fram till 1926 ägnade han sig enbart åt måleri. I Paris kom han i kontakt med postkubismen, som snabbt blev hans eget språk. Vägen till skulpturen fann han den dag då han med hjälp av lera lyckades lösa ett problem med linjespelet i en tecknad torso. Bergs första skulptur, Torso 1926, blev inledningen till hans mest intensiva och aktiva period, 1926-1930. Han skapade då en rad postkubistiska skulpturer och många torsos i olika utvecklingsgrader. Han arbetade framförallt med klart avgränsade konkava och konvexa former, som låter ljuset spela i omväxlande blanka och matta ytor. Med undantag för de många stiliserade porträttskulpturerna och kyrkliga utsmyckningarna förblev han den abstrakta skulpturen trogen under hela sitt verksamma liv.