188
439306

Eric Grate

(Sverige, 1896-1983)
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
35 300 - 44 100 EUR
36 800 - 46 000 USD
Klubbat pris

Eric Grate
(Sverige, 1896-1983)

"Rituell Dans II (Danse Rituelle)"

Skulpturgrupp bestående av 6 delar. Utförd 1959-60. Granit. Höjd 62 cm.

Proveniens

The Art Institute of Chicago, Chicago (inköpt 1964 med stöd av Mary and Leigh Block Fund for Acquisitions).
Christie's, New York, sale 2644, 16 juli 2012, kat nr 151.
Privatsamling, Sverige (inköpt från ovanstående).

Norrköpings Museum, "Eric Grates metamorfoser", 24 september - 19 oktober 1960, kat nr 37.
Musée National D'art Moderne, Paris, "Eric Grate", 22 mars - 15 april 1963, kat nr 54.
Musée d'lxelles, Bryssel, "Eric Grate", 7 juni - 7 juli 1963, kat nr 54.
National Hoger Instituut en Koninklijke Academie van Antwerpen, 23 juli - 18 aug 1963, kat nr 54.

Pontus Grate och Ragnar von Holten "Eric Grate", 1978, sid 108.

På 1950-talet började Eric Grate arbeta med ett av sina mäktigaste projekt, ”Rituell dans”. I skulpturgruppen kom han att fullt utveckla sina tankar om hur enskilda skulpturer kan röra sig mot varandra och bli till en gemensam rörelse. Dansen och den rytmiska musiken hade alltid varit ett betydande inslag i Eric Grates konstnärliga värld, men med denna skulpturgrupp nådde han en ny magisk nivå.
I det första utkastet i akvarell är det sju dansande jungfrur, men i bronsgruppen 1956 har antalet reducerats till sex gestalter och en har blivit man iförd en djurmask. 1959-60 tillkommer så den slutliga versionen i granit där gestalterna har blivit kraftigt stiliserade. Att de är så starkt stiliserade var en nödvändighet eftersom Grate avsåg att de skulle utföras i övernaturlig storlek(4 meter) till en ”skulpturpark” där besökarna skulle kunna delta i en formation som ständigt förvandlas, en metamorfos med komponenter av levande människor och skulpturala element. Hans vision var att de dansande fetischerna skulle hänge sig totalt till rytmen och hamna i en festlig backanal. ”Rituell dans II” inköptes 1964 till The Art Institute of Chicago. På 1960-talet ställdes gruppen ut på ett flertal utställningar, bl a Musée National d’Art Moderne i Paris 1963.

Formgivare