461512

19. OLLE OLSSON-HAGALUND, "Bellmansro, Djurgården".

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1940-talet. Duk 55 x 62 cm.

Följerätt
Ja
Proveniens

Konstnärens familj.

Utropspris
600 000 - 800 000 SEK / 69 767 - 93 023 EUR
Klubbat pris
1 200 000 SEK

Lunds Konsthall, "Olle Olsson Hagalund", 15 juni - 25 augusti 1974, kat nr 39.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", 12 oktober - 30 november 1973, kat nr 102.
Thielska Galleriet, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", juni - september 1989, kat nr 22.
Galleri Astely, Uttersberg, 1989.
Borås Konstmuseum, "Ursvenskt", 13 september - 18 oktober 1992, kat nr 122.
Kalmar Konstmuseum, 1993.
Länsmuseet Halmstad, 1994.

Borås Konstmuseum, "Olle Olsson Hagalund", 18 januari - 16 mars 1997.
Millesgården, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", 15 november 1997 - 18 januari 1998.
Waldemarsudde, Stockholm, "Från Ulriksdal till Bellmansro", 15 oktober 1998 - 10 januari 1999.

Lillemor Derr, "Olle Olsson Hagalund - om konstnären och hans miljö", 2004, avbildad i färg sid 111.

Övrigt

FESTLIGHETER PÅ DJURGÅRDEN
Mellan rader av lysande röda liljerabatter träder man rakt in på Restaurang Bellmansro på Djurgården. Lättklädda skulpturer flankerar ingången och på trappans båda sidor står stiliga blomsteruppsättningar i gjutjärnsurnor. Sirliga ornamenterade och vitmålade stänger pryder terrassen där man skymtar middagsgäster. Innanför fönstren på glasverandan myllrar det av folk från världens alla hörn som viftar glatt med svenska, finska, amerikanska, danska och norska flaggor. Restaurang Bellmansro öppnade 1828 då hovkonditorn SD Carlmark öppnade ett sk ”schweizeri”. I slutet av 1800-talet blev det matservering för att i början av 1900-talet få ett något skamfilat rykte med omnämnande som ”osedlighetsnäste”. Sin sista glansperiod upplevde Bellmansro i Sten Hellners regi på 1940-talet fram till den ödesdigra dagen den 13 maj 1952 då byggnaden brann ner till grunden. Namnet Bellmansro kom från den ek i närheten under vilken Carl Michael Bellman sökte vila under sin levnad. Densammes byst utförd av Johan Niclas Byström invigdes på platsen den 26 juli 1829 och står där än idag. Kung Karl XIV Johan upplät marken och en insamling för att bekosta minnesstoden möjliggjorde genomförandet. Vid själva invigningen deltog kungaparet, Bellmans änka och en stor skara medborgare, den populära Bellmansdagen firas just den 26 juli till minnet av bystens invigning.
Att Olle Olsson valde just att avbilda Bellmansro överraskar föga, här fanns glädjen och feststämningen, något som konstnären gärna återkom till i sina motiv. På sina promenader i den centrala staden och på Djurgården fångades han av platser med mycket folk i rörelse. I handflatan hade han alltid ett lite papper som han skissade på flitigt som kom ihåg-lapp för att sen återvända till ateljén i Hagalund och måla upp motivet på stor duk. Han avbildar motiv som ”Lidingöbro värdshus”, ”Sommardag på Djurgårdsbron”, ”Hamngatan i Stockholm”, humor och fantasi vävs samman, roliga detaljer och ett livligt färgspel sätter en oförglömlig prägel på varje målning.
Mannen med promenadkäpp och svart hund ser längtansfullt in mot de glada människorna på verandan, kanske är det Olle själv som deltar så där lite på avstånd i festligheterna. För Olle Olsson var stadsdelen Hagalund mest kär, men han upptäckte också att Hagalund fanns på andra platser i Stockholm, faktiskt i hela världen. Allt han ser och målar får en stor dos av kärleken till människorna och detaljerna som han fångade på sitt unika och lätt identifierbara sätt.