19
461512

Olle Olsson-Hagalund

(Sverige, 1904-1972)
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
54 500 - 72 700 EUR
57 100 - 76 100 USD
Klubbat pris
1 200 000 SEK

Olle Olsson-Hagalund
(Sverige, 1904-1972)

"Bellmansro, Djurgården"

Signerad Olle Olsson Hagalund. Utförd på 1940-talet. Duk 55 x 62 cm.

Proveniens

Konstnärens familj.

Lunds Konsthall, "Olle Olsson Hagalund", 15 juni - 25 augusti 1974, kat nr 39.
Liljevalchs Konsthall, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", 12 oktober - 30 november 1973, kat nr 102.
Thielska Galleriet, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", juni - september 1989, kat nr 22.
Galleri Astely, Uttersberg, 1989.
Borås Konstmuseum, "Ursvenskt", 13 september - 18 oktober 1992, kat nr 122.
Kalmar Konstmuseum, 1993.
Länsmuseet Halmstad, 1994.

Borås Konstmuseum, "Olle Olsson Hagalund", 18 januari - 16 mars 1997.
Millesgården, Stockholm, "Olle Olsson Hagalund", 15 november 1997 - 18 januari 1998.
Waldemarsudde, Stockholm, "Från Ulriksdal till Bellmansro", 15 oktober 1998 - 10 januari 1999.

Lillemor Derr, "Olle Olsson Hagalund - om konstnären och hans miljö", 2004, avbildad i färg sid 111.

FESTLIGHETER PÅ DJURGÅRDEN
Mellan rader av lysande röda liljerabatter träder man rakt in på Restaurang Bellmansro på Djurgården. Lättklädda skulpturer flankerar ingången och på trappans båda sidor står stiliga blomsteruppsättningar i gjutjärnsurnor. Sirliga ornamenterade och vitmålade stänger pryder terrassen där man skymtar middagsgäster. Innanför fönstren på glasverandan myllrar det av folk från världens alla hörn som viftar glatt med svenska, finska, amerikanska, danska och norska flaggor. Restaurang Bellmansro öppnade 1828 då hovkonditorn SD Carlmark öppnade ett sk ”schweizeri”. I slutet av 1800-talet blev det matservering för att i början av 1900-talet få ett något skamfilat rykte med omnämnande som ”osedlighetsnäste”. Sin sista glansperiod upplevde Bellmansro i Sten Hellners regi på 1940-talet fram till den ödesdigra dagen den 13 maj 1952 då byggnaden brann ner till grunden. Namnet Bellmansro kom från den ek i närheten under vilken Carl Michael Bellman sökte vila under sin levnad. Densammes byst utförd av Johan Niclas Byström invigdes på platsen den 26 juli 1829 och står där än idag. Kung Karl XIV Johan upplät marken och en insamling för att bekosta minnesstoden möjliggjorde genomförandet. Vid själva invigningen deltog kungaparet, Bellmans änka och en stor skara medborgare, den populära Bellmansdagen firas just den 26 juli till minnet av bystens invigning.
Att Olle Olsson valde just att avbilda Bellmansro överraskar föga, här fanns glädjen och feststämningen, något som konstnären gärna återkom till i sina motiv. På sina promenader i den centrala staden och på Djurgården fångades han av platser med mycket folk i rörelse. I handflatan hade han alltid ett lite papper som han skissade på flitigt som kom ihåg-lapp för att sen återvända till ateljén i Hagalund och måla upp motivet på stor duk. Han avbildar motiv som ”Lidingöbro värdshus”, ”Sommardag på Djurgårdsbron”, ”Hamngatan i Stockholm”, humor och fantasi vävs samman, roliga detaljer och ett livligt färgspel sätter en oförglömlig prägel på varje målning.
Mannen med promenadkäpp och svart hund ser längtansfullt in mot de glada människorna på verandan, kanske är det Olle själv som deltar så där lite på avstånd i festligheterna. För Olle Olsson var stadsdelen Hagalund mest kär, men han upptäckte också att Hagalund fanns på andra platser i Stockholm, faktiskt i hela världen. Allt han ser och målar får en stor dos av kärleken till människorna och detaljerna som han fångade på sitt unika och lätt identifierbara sätt.

Formgivare

Olle Olsson-Hagalund föddes i just i Solna Hagalund. Där växte han också upp och det är där han och hans konstnärsskap har sitt hjärta. Skildringarna av den idylliska småstaden med sitt myller av människor och verksamheter är karaktäristiska för hela produktionen. Kanske var det t o m så att spänningen mellan den gamla stadsdelen och den moderna kom att driva fram Olle Olssons passionerade konstnärsskap - Olle Olsson är "grabben från Hagalund" naiv, poetisk, förundrad.
Redan som ung visade han stor fallenhet för teckning och målning, vid 7 års ålder vann han 1:a pris i teckningstävling för barn! Efter avslutad folkskola och anställning på Norra station kom Olle Olsson till Carl Wilhelmsons målarskola 1919. Väl där förstod han att hans förkunskaper var mycket mer begränsade än övriga elevers och det var förmodligen mest drömmen om att bli konstnär som höll honom kvar. för sin försörjning arbetade han periodvis som teaterdekoratör och även som assistent för den då välkände dekoratören Filip Månsson. Olle Olsson debuterar som 30-åring på en mindre utställning i Stockholm men hans stora genombrott äger rum kring åren 1937-41. Under denna period hålls uppmärksammade utställningar på bl a Galleri Färg och Form och Konstakademin. Olle Olsson betecknas som naivist och han lär själv ha yttrat " Jag är naivist för att kunna behålla min barndoms syn på tingen". Han har ömsom beskrivits som "svenska konstens Chaplin, ömsom Sveriges svar på Henri Rousseau". Klart är att Olle Olsson Hagalund och hans bildvärld är direkt, omtumlande bullersam och folklig. Verk av Olle Olsson Hagalund är mycket efterfrågade på dagens auktionsmarknad. Till hans mer kända verk hör bl a "Hötorgsmålarens ateljé" och "Träff" den sistnämnda såld för, 1,4 miljoner på auktion. Verk av honom finns på alla större museer i Sverige och han har även ställts ut i utlandet, bl a på Venedigbiennalen 1942.