230
462752

Arthur Boyd

(Australien, 1920-1999)

"Nebuchadnezzar-sviten"

Signerad Arthur Boyd. Pannå 20 x 24,5 cm.

Utropspris:

175 000 - 200 000 SEK

20 349 - 23 256 EUR

Klubbat pris:
Tilläggslista

Ingen Följerätt (Droit de suite) på detta katalognummer.

Proveniens

Inköpt av nuvarande ägare på 1980-talet.

Övrigt

Den australienske konstnären Arthur Boyd spenderade tio år i Europa efter att ha representerat Australien tillsammans med Arthur Streeton i Venedig Biennalen 1958.

Familjen flyttade 1960 till Hampstead, London och samma år ställde han ut för första gången i England. 1966 utförde han den hyllade "Nebuchadnezzar-sviten", en serie målningar där han uttryckte sin starka reaktion mot Vietnam-kriget och människornas situation. Boyd återvände till Australien 1971 och arbetade därefter intensivt för att framhålla den figurativa konsten och sitt hemlands egenart. I slutet av 1970-talet donerade Boyd tusentals konstverk i varierande teknik till National Gallery of Australia, vilket följdes av omfattande generösa donationer av såväl konst som egendomar fram till hans död 1998. Arthur Boyd räknas till de mest betydande konstnärerna under 1900-talet och har erhållit en rad utmärkelser för sitt enastående och särpräglade konstnärskap och sin generositet till det australienska folket.