234
425709

Bram Bogart

(Holland, 1921-2012)
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
22 100 - 26 500 EUR
23 000 - 27 600 USD
Klubbat pris
200 000 SEK

Bram Bogart
(Holland, 1921-2012)

"Dutch Painting"

Signerad Bogart och daterad -61. Även signerad a tergo. Duk 85 x 148 cm.

Proveniens

Inköpt i Lorensbergs Konstsalong, Göteborg 1963.
Bukowskis Auktioner, auktion 535, 26 april 2005, kat nr 312.
Privatsamling, Sverige (inköpt på ovan auktion).

För den holländske konstnären Bram Bogart blev materialet den allra viktigaste beståndsdelen, till skillnad från de flesta andra konstnärer som enbart ser materialvalet som en del av konstverket.
Efter andra världskriget sökte sig Bram Bogart till den abstrakta konsten och fann likasinnade i Paris där speciellt Dubuffets konst blev en viktig inspirationskälla. 1957 ställde han ut för första gången tillsammans med Jean-Paul Riopelle, Pierre Soulages, Karel Appel och just Jean Dubuffet. Året därpå fick han sin första separatutställning på det prestigefyllda galleriet Gimpel Fils Gallery i London. I början av 1960-talet flyttade han till Belgien och blev belgisk medborgare. Där fick hans konstverk samtidigt det uttryck som de därefter behöll resten av hans liv, monumentalt kraftiga färgexplosioner. Uppbyggda av tjocka lager av färgpigment, vatten, fernissa och pulveriserad krita uppstod en cementliknande massa. Följden blev synnerligen tunga konstverk som i sin tur ledde till att Bram Bogart fick konstruera egna metall-ramar som kunde bära tyngden. Tekniken och uttryckssättet har följt honom vidare i livet och skapade ett unikt konstnärskap som erhållit berömmelse och popularitet världen över. Bram Bogarts konstverk återfinns i många privata europeiska konstsamlingar och har visats på berömda museer som t ex Guggenheim i New York, Louvren och Centre Pompidou i Paris. Nyligen, kort efter hans bortgång 2012, ägnade Cobra Museum i Amsterdam en hyllning till ”A Master of Matter” i en retrospektiv utställning som avslutades i januari 2013.