276
408371

Henri Matisse

(Frankrike, 1869-1954)

"Etudes pour la Vierge. Tête voilée"

Litografi, 1950/51, signerad med blyerts 33/100. 32,2 x 22,5 cm, bladstorlek 49,3 x 37 cm (Annam appliqué).

Svagt gulnad. Vertikal missfärgning längs med bildens vänstra del. Fläckar.

Utropspris:

50 000 - 60 000 SEK

5 814 - 6 977 EUR

Klubbat pris:
50 000 SEK
Tilläggslista

Bladet troligen något beskuret/ Sheet possibly slightly trimmed.

Duthuit 640.