303
456694

Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 760 - 2 200 EUR
1 870 - 2 330 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

Untitled

Monotyp, 1965, signerad med tusch. 99 x 50 cm, bladstorlek 100,5 x 51,2 cm.

Limrester a tergo, veck mindre defekter i marginalen, ett hål i papperet, små hål i hörnen.

Galerie Amstutz AG, Zürich; "Homage to Tobey", 1977. White Gallery, Lutry-Lausanne; Art 6/75.
Kunstverein Hochrhein e. V., Bad Säckingen.

Formgivare

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.

 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

730. Victor Vasarely, ”Sixton”.
Utropspris
600 000 - 800 000 SEK
Budhistorik
580 000

ditt bud
560 000

ditt bud
540 000

ditt bud
520 000

ditt bud
500 000

ditt bud
Aktuellt bud:
580 000 SEK