305
456695

Mark Tobey

(USA, 1890-1976)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 770 - 2 210 EUR
1 840 - 2 300 USD
Klubbat pris
28 000 SEK

Mark Tobey
(USA, 1890-1976)

Untitled

Monotyp, 1965, signerad med tush 'Tobey 65 P". 99 x 49,5 cm, bladstorlek 100,3 x 51,7 cm.

Limrester a tergo. Limrester i övre marginalen. Veck samt mindre defekter i marginalen, hål samt reva i papperet, pappersförlust på bladets övre kant. Nålstick i hörnen.

Kunstverein Hochrhein e. V., Bad Säckingen.

Formgivare

Mark Tobey föddes i Wisconsin i USA 1890, han är en av grundarna till Northwest School i Skagit County Washington som hade sin storhetstid under 1930- och 40-talet. Tobey var konstnär, poet och kompositör. Han konverterade 1918 till Bahá'í (en ursprungligen persisk religion) som inspirerade hans arbete i stor utsträckning. Han reste mycket genom Europa och Asien, och levde senare delen av sitt liv i Basel.