307
440904

BJÖRN TRÄGÅRDH, spegel, Firma Svenskt Tenn, 1930-tal.

Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 410 - 6 620 EUR
4 600 - 6 910 USD
Klubbat pris
120 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Tenn, kvadratisk bred ram med flätad, så kallad panama-dekor, sannolikt en prototyp. Mått 40,5 x 40,5 cm.

Proveniens

Björn Trägårdh, därefter i arv inom familjen.

Björn Trägårdh (1908-1977)
Konstnär, möbelarkitekt, tecknare, grafiker. Verksam som formgivare vid Firma Svenskt Tenn åren 1928-1936 där han formgav möbler, tennföremål och andra konstindustriprodukter.
Dekoren brukar tillskrivas Estrid Ericson, spegeln formgiven av Trägårdh.