315
416015

ESTRID ERICSON, tillskrivet, schatull/skrin på benställning, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.

Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
872 - 1 310 EUR
912 - 1 370 USD
Klubbat pris
22 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Skrin med polykromt bemålat och lackerat präglat papper med orientaliserande dekor, handtag och beslag av mässing, lös benställning av valnöt. Längd 64 cm, djup 43 cm, total höjd 69 cm.

Smärre skador och slitage.