Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
319
412713

FIRMA SVENSKT TENN, cigarettetui och burk, Stockholm 1944 och 1960.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
388 - 581 EUR
443 - 665 USD
Klubbat pris
3 000 SEK
Malou Haglund
Malou Haglund
Värderingsman
+46 (0)727 33 27 20

Tenn, rektangulärt etui med duva på locket, invändigt cederträ, mått 22,5 x 8,5 cm x 1,5 cm. Burk, locket med infälld sten, graverat monogram, höjd 9,5 cm. Signerade med änglamärket SVENSKT TENN Stockholm S8 och K9.

Slitage. (2)