327
460153

JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 740 - 2 180 EUR
1 830 - 2 280 USD
Klubbat pris
27 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, skiva palisander, kantrand av björk, sargen med tre lådor, draghandtag av mässing, brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn. Längd 130 cm, djup 63 cm, höjd 72 cm.

Smärre repor, nyckel saknas.

Modellen formgiven år 1940.