331
438230

JOSEF FRANK, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.

Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
8 760 - 11 000 EUR
9 120 - 11 400 USD
Klubbat pris
230 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora, inredning med lösa hyllplan. Bredd 117,5 cm, djup 43 cm, höjd 142 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage.

Proveniens

Inköpt på Svenskt Tenn 1956, originalkvitto medföljer.