331
438230

JOSEF FRANK, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, 1950-tal.

Josef frank, skåp, "flora", firma svenskt tenn, 1950-tal.

Mahogny, tapetserat med planscher ur Palmstruchs flora, inredning med lösa hyllplan. Bredd 117,5 cm, djup 43 cm, höjd 142 cm. Nyckel finns.

Smärre slitage.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

11 628 - 14 535 EUR

Klubbat pris:
230 000 SEK
Proveniens

Inköpt på Svenskt Tenn 1956, originalkvitto medföljer.

Camilla Behrer
Camilla Behrer
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)708 92 19 77