Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
375
418404

JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 590.

Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
969 - 1 160 EUR
1 110 - 1 330 USD
Klubbat pris
9 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Rektangulärt med rundade hörn, skiva av ask med kantdekor av mahogny och mässing, underrede med H-kryss av körsbär, utdragbar skiva, blindlåda samt låda i sargen. Brännstämplat Josef Frank Svenskt Tenn. Längd 200, bredd 100 cm, höjd 75 cm.

Delvis blekt, smärre fläckar och slitage.