Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
379
459308

JOSEF FRANK, bord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1106.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
581 - 775 EUR
665 - 887 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rektangulär skiva på fyra raka kopplade ben. Längd 80 cm, bredd 40 cm, höjd 55 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven på 1940-talet.