379
459308

JOSEF FRANK, bord, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1106.

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523 - 697 EUR
547 - 730 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Rektangulär skiva på fyra raka kopplade ben. Längd 80 cm, bredd 40 cm, höjd 55 cm.

Obetydligt slitage.

Modellen formgiven på 1940-talet.