383
433380

ALFRED GRENANDER, tebord/rökbord, Tyskland ca 1909, jugend.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 620 - 3 490 EUR
2 740 - 3 650 USD
Klubbat pris
Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69

Mahogny, inläggningar i flera träslag samt benpärlor, slipat glas. Ovalt, skivan tennbelagd, nedtill stängbar hylla med slipade glaspaneler, kortsidorna öppningsbara. Lös, låsbar uppsats med slipat glas. Längd 91,5 cm, bredd 62 cm, höjd 70,5 cm, uppsats länd 60,5 cm, bredd 31,5 cm, höjd 16,5 cm.

Slitage, smärre skador, en glaspanel med spricka.

Proveniens

Alfred Grenander, därefter arv inom familjen.