388
406191

FRANCOIS-RAOUL LARCHE, bordslampa, "La Loïe Fuller", jugend, Siot-Decauville, Paris, ca 1900.

Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
6 620 - 8 830 EUR
6 910 - 9 210 USD
Klubbat pris
75 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Förgylld brons, modellerad som den kända danserskan med elegant draperade och svävande tygsjok. Signerad RAOUL LARCHE med gjutarstämpel SIOT DECAUVILLE FONDEUR PARIS och stämplat modellnummer. Höjd 33 cm.

Smärre slitage, senare sladd.

Pierre Kjellberg, "Les bronzes du XIXe siècle", Paris 1989, modellen avbildad sid 142.