389
427516

GUSTAV SCHMIDT-CASSEL, figurin, Art Deco.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
25 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Patinerad och förgylld brons, delvis kallmålad, ansikte och händer av elfenben, sockel av marmor. Signerad Schmidtcassel.fed på bronsfoten. Total höjd 37 cm.

Ett finger saknas, skada på huvudbonaden.