391
447249

CLAIRE JEANNE ROBERTE COLINET, figurin, Art Deco.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 310 - 1 740 EUR
1 370 - 1 830 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Camilla Behrer
Camilla Behrer
Chef Design, specialist modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 77

Signerad CL. JR. COLINET A 7253 samt sigillmärkt J.B DEPOSEE BRONZE GARANTI PARIS. Höjd 50,5 cm inkl marmorsockel.

Slitage, sockeln med nagg.

Harold Berman, "Abage Encyclopedia, Bronzes, sculptors & founders 1800-1930", vol III, Chicago 1977, jfr modell 1943, sid 536.